دستگاه تصفیه و ضد عفونی هوا با تکنولوژی پلاسمای غیر حرارتی

دستگاه تصفیه و ضد عفونی هوا با تکنولوژی پلاسمای غیر حرارتی

15 اسفند1396
دستگاه تصفیه و ضد عفونی هوا با تکنولوژی پلاسمای غیر حرارتی

دستگاه تصفیه و ضد عفونی هوا با تکنولوژی پلاسمای غیر حرارتی
 
آلودگی هوا، تغییر در ویژگی‌های طبیعی هوا بر اثر مواد شیمیایی، غباری یا پدیده­های طبیعی می­باشد که دیرزمانی است، خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست ‌بوم­های زمین شناخته می‌شود. آلودگی هوا ممکن است بر اثر پدیده­های طبیعی مانند فعالیت آتش‌فشان­ها، یا مصنوعی مانند دود وسایل نقلیه یا سیگار باشد که عمدتاً ناشی از فعالیت­های رومره بشر می­باشد.
از آنجاییکه هر فرد در طول شبانه روز 60 الی 90 درصد وقت خود را در محیط­های سر بسته می­گذراند پس لزوم کنترل آلودگی هوا در محیط­های سر بسته که شامل محیط کار، استراحت و خانه می­باشد بیشتر آشکار می­گردد، تصور عمومی بر این است که فضاهای سربسته از نظر آلودگی­های هوا ایمن تر از هوای آزاد می­باشد و آن­ها که نگران مواجهه با انواع بیماری­ها در هوای شهری هستند نمی­دانند که در اکثر مواقع خطر مبتلا به انواع بیماری­ها در فضاهای­های سربسته مخصوصاً در محیط­های عمومی مانند ادارات، بیمارستان­ها، فروشگاه­ها و غیره بیشتر از هوای آزاد شهری می­باشد
وقتی کسی که در محیطی بسته ساکن است و می­گوید هوای داخل ساختمان بوی کهنگی می­دهد و کیفیت آن مناسب نیست و طراوت و تازگی هوای بیرون را ندارد باید حرف او را قبول کرد. هوای محیط باید نیاز انسان را تأمین کند. روش­های شیمیایی به اندازه احساس انسان پیشرفته نیستند که بتوانند بین هوای تازه و کهنه تفاوت قائل شوند، پس باید به بینی انسان به عنوان حساس­ترین وسیله که هوای ساختمان را تمیز، کثیف، کهنه و یا غیرقابل قبول تشخیص می­دهد اعتماد کرد .
روشنایی و تهویه مناسب اماکن عمومی، بیمارستان­ها، فروشگاه­ها و یا ساختمان­های اداری سبب می­شود که محیطی جذاب برای کارکنان و افرادی که به آن مکان آمد و شد دارند، فراهم گردد. مشکل کیفیت هوای فضاهای بسته زمانی مطرح و جدی شد که ساکنان برخی فضاها از ناراحتی­هایی مثل ریزش مو، خارش پوست، چشم، حساسیت، خستگی، سردرد و سرگیجه شکایت داشتند (عرفان منش، 1385). آلودگی هوای داخل ساختمان در هر زمان، متشکل از مجموع آلودگی نفوذی از خارج ساختمان و منابع داخل ساختمان می­باشد. بیماری­ها، ویروس­ها، میکروب­ها، باکتری­ها، قارچ­ها که به علت آمد و شد کارکنان و مراجعان به داخل ساختمان راه پیدا می­کنند از عوامل آلودگی بر شمرده می­شوند. از سوی دیگر طبق تحقیق دیلمقانی (1378) عدم نگهداری مناسب سیستم تهویه مطبوع، زیاد بودن رطوبت در داخل کانال­های انتقال هوا به علت چگالش بخار آب، محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری­ها و قارچ­ها فراهم می­کند.
 
 
اهمیت و ضرورت:
 • از بین بردن عواملی که سلامتی انسان را تهدید می­کنند از جمله، میکروب­ها، باکتری­های مضر، قارچ­ها.
 • ضدعفونی سطوح از طریق تماس هوای ضدعفونی شده با سطح.
 • تأمین محیطی امن از نظر سلامتی برای افراد ساکن در ساختمان و اماکن عمومی مانند بیمارستان­ها، کیلنیک­ها، فروشگاه­ها، ادارات.
 • ضدعفونی هوا و سطوح محیطی که عامل بیماری فرد ساکن در آن محیط ناشناخته می­باشد.
 • کنترل عامل بیماریزای موجود در هوا برای ایمنی و آسایش اپراتور در محیط­هایی مانند آزمایشگاه، سردخانه، کالبد شکافی.
 
انواع آلاینده های داخلی:
ذرات جامد معلق درهوا
آلاینده های بیولوژیک
آلاینده های گازی
معرفی سیستم پلاسما
معرفی تکنولوژی پلاسما
پلاسمای غیر حرارتی در فشار اتمسفر به علت آنکه انرژی الکتریکی اعمال شده به آن به جای گرم کردن محیط گازی، صرف ایجاد الکترون های پر انرژی می شود، غالبا برای آنالیز شیمیایی و یا حذف عناصر نامطلوب از گازها به کار می رود. انرژی الکتریکی نهایتا منجر به تولید رادیکال های آزادی می شود که بسیار فعال تر و تاثیرگذارتر از اتم ها و مولکول های حالت پایه هستند. در این روش  بطورمشترک، الکترون ها، یون های مثبت و منفی، رادیکال های آزاد، و دیگر مولفه های فعال اتمی و مولکولی در محیط گازی و در فشار اتمسفر ایجاد می گردد. تخلیه سد دی الکتریک یکی از موفق ترین روش ها در حذف موثر آلاینده های سمی محسوب می شود. این تکنولوژی قادر است با اکسید کرد میکروارگانیسم های محیط آنها را غیر فعال واز بین ببرد. ضمنا در این تکنولوژی ترکیبات nox وsox  و ترکیبات co  نیز تجزیه شده و غیرفعال می شوند
 
موارد استفاده از این محصول:
 
 1. بیمارستانها و مراکز درمانی
 2. منازل مسکونی : جهت از بین بردن بو و حذف گازهای سمی در شهر های آلوده –جلوگیری از انتشار بیماری
 3. دفاتر کار
 4. ادارات
 5. مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی
 6. کارخانجات
 7. مرغ داری ها

نظرات
4.6 /5 20 5 1
ارسال نظر